Huurrecht blijft beter hangen als het over je eigen praktijk gaat

Wet- & regelgeving
Wet- & regelgeving
2 oktober 2026

De één zweert bij een brede training met de neus in de boeken en de ander bloeit juist bij een maatwerktraining die helemaal is toegespitst op situaties binnen de eigen corporatie. Inez en Marjo volgden zo’n maatwerktraining over huurrecht. “Het blijft beter hangen omdat het persoonlijk is.”

Onderwerpen in dit artikel

Samen weet je meer

Inez werkt inmiddels vier jaar bij Area als bewonersadviseur op het Klanten Contact Centrum. Haar collega Marjo heeft iets meer ervaring; zij werkt al 25 jaar bij de corporatie. Samen handelen ze onder andere baliewerkzaamheden af, voeren adviesgesprekken en nemen reparatieverzoeken in behandeling. “We helpen elkaar met eigen talenten en ervaringen. We sparren, houden de humor vast en motiveren elkaar om te blijven leren en ontwikkelen. We hebben veel steun aan elkaar. En jong vindt oud”, zegt Marjo lachend. “Waar ik digitaal hulp kan gebruiken, springt Inez bij en ik help haar met inhoudelijke kennis en ervaring en een stukje historie van de huurders. Een mooie match!”

De twee gaan ook nog dagelijks met een glimlach naar hun werk. Inez: “Geen dag is hetzelfde. Plus: ik vind de sfeer op het werk heel belangrijk. En dat zit gelukkig bij Area wel goed.” Marjo knikt en vult aan: “Het menselijk contact is voor mij ook heel belangrijk. In deze functie kan ik daar goed mijn ei in kwijt, zowel met huurders als met collega’s.”

Hoe komt huurrecht voorbij in jullie werk?

Marjo: “We krijgen er vrijwel dagelijks vragen over binnen via onze diverse kanalen. Bijvoorbeeld over samenwonen. Iemand geeft dan aan dat hij bij de gemeente heeft gemeld dat hij gaat samenwonen, maar ik zeg dan dat dat niet betekent dat die informatie automatisch in de systemen van Area wordt verwerkt.

Verder geldt dat je eerst twee jaar een duurzame relatie moet hebben op hetzelfde adres, voordat bij ons sprake kan zijn van mede-huurderschap van de partner. Ook wijzen we op gevolgen voor toeslagen als het gezamenlijke inkomen verandert. Zo heeft één onderwerp meerdere aspecten die met huurrecht te maken hebben. Maar we krijgen ook vragen over erfafscheidingen of burenoverlast. Iets totaal anders, maar het heeft allemaal met huurrecht te maken. Het onderwerp is heel breed.”

Ook interessant: Wil je je huurrecht kennistesten met vragen uit de dagelijkse praktijk? Doe dan de korte HuurrechtQuiz.

Hoe houden jullie je kennis up to date?

Marjo: “We worden er jaarlijks in bijgeschoold. Dat is ook nodig, want er verandert regelmatig iets in het huurrecht. Je kunt niet van iedere collega verwachten dat die op de hoogte is, dus die bijscholing is echt nodig.”

Inez knikt: “We hebben ook een eigen kennisbank. Toen ik zelf begon, was die heel nuttig. En ik heb er nog steeds heel veel aan.”

Waarom hebben jullie gekozen voor de maatwerktraining over huurrecht?

Marjo: “We hebben een aantal nieuwe collega’s die geen ervaring hadden met huurrecht. We hebben al die mensen gevraagd een casus in te brengen waar ze in hun werk mee te maken hadden. Waar hadden ze te weinig kennis over? Op die manier legden we meteen de koppeling tussen theorie en praktijk: de docent behandelde in zijn training al die onderwerpen en zo kregen wij de oplossingen op een bordje aangereikt.”

Inez: “Deze training is enorm goed blijven hangen omdat ik ging sparren over dingen die met mijn praktijk te maken hebben. Dat beklijft veel beter.”

Welke onderwerpen kwamen allemaal voorbij dan?

Inez: “Fraude bijvoorbeeld. Dat kun je behandelen door theorie te doceren, maar ook door te werken met praktische situaties. En dat deden we met de training. Maar we hadden ook een situatie van een vrouw die was getrouwd, maar in haar eentje een woning wilde huren. Mag dat zomaar? Die situatie hebben we helemaal uitgeplozen. Echt heel leuk om te doen.”

Welke inzichten konden jullie direct in de praktijk toepassen?

Marjo: “De docent wees ook op onze website. Daar stonden wat zaken op die voor verschillende uitleg vatbaar waren. Die teksten hebben we vervolgens aangepast. En we hebben uitgebreid stilgestaan bij aspecten van een verbroken relatie en welke gevolgen dat heeft qua huurrecht. Want wat moet er gebeuren als beide partijen op het contract staan en weigeren de woning te verlaten?”

Zijn jullie dingen anders gaan doen na de training?

Marjo: “Niet echt. Wat na de training wel duidelijk is geworden, is dat herhaling van deze stof nodig is. En dat de stof die op iemands persoonlijke situatie van toepassing is, beter blijft hangen.”

Meer verdiepen in het huurrecht?

Huurrecht is niet zwart-wit en kent vele tinten grijs. Als verhuurder is actuele kennis dus een must. De cursus Huurrecht Basis biedt een stevige basis. Tijdens Huurrecht Verdieping worden veel praktijkcaussen besproken en staat toepassing van het huurrecht in de dagelijkse praktijk centraal. Wil je je kennis snel opfrissen? Volg dan de training Opfris en actualiteiten Huurrecht woonruimte.

Natuurlijk zijn er nog veel andere gerichte trainingen rondom het huurrecht en is maatwerk mogelijk. Neem contact op met onze adviseur om vrijblijvend je specifieke wensen te bespreken.

Lees het in onze artikelen

Wil je vrijblijvend advies?

Bel naar 0320 - 2374 88 of chat met ons en krijg tijdens kantoortijden direct antwoord.

Vrijblijvend advies

Stuur naar een collega